Ilmselt ei tule kellelegi üllatuseks, et kinnisvaraportaalides vaadatakse rohkem neid kuulutusi, mis on varustatud kaunite interjööripiltidega. Ilu on muidugi maitse asi, ent arvestades viimase aja trende, saab kodude puhul siiski väita, et suuremale osale inimestest meeldivad helged, avarad ja maitsekalt sisustatud elamised. Oled parajasti oma kodu müümas? Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts õpetab, mida ja kuidas oma kodus kohendada, et leida sellele minimaalse ajaga ostja.

Lisa avarust

Nagu öeldud, imponeerib potentsiaalsele ostjale kodu, mis jätab (sealhulgas fotodel) avara mulje. Kui soovid, et sinu kodu mõjuks tegelikkusest suuremana, soovitab sisekujundaja teha nii:

  • Eemalda liigsed vaibad ja vaibakesed - kui sul on vähegi ilusad põrandad (näiteks puidust või puitimitatsiooniga parkett), tasub neid juba ainuüksi sellepärast eksponeerida, ent vaipade eemaldamine tekitab lisaks ka avarama ruumi tunde. Ühtne, visuaalselt hakkimata, põrand mõjub suuremana ja seda hindab väga ka potentsiaalne ostja. Üks mõõduka suurusega vaip elutoa istumisnurgas on igati omal kohal, ent kõik muu on juba liiast.
  • Värvi kõik seinad ühte värvi, eelistades mõnd neutraalset heledat tooni. Ühe ja sama tooniga viimistletud seinad lisavad ruumile visuaalset avarust, kuna üldpilt on ühtne ja sujuvalt kulgev. Julgemat värvi efektseinad on küll popid ja muudavad nii mõnegi kodu äärmiselt isikupäraseks, ent kui eesmärgiks on korteri või maja müük, on turvalisem neist loobuda. Iial ei või teada, kas kodust huvitujale meeldib sinu voodi taga olev sirelililla sein või peab ta seda liialt naiselikuks. Seetõttu eelista pigem neutraalsemaid värvitoone, mille puhul võid olla kindel, et isegi kui see pole potentsiaalse ostja lemmikvärv, ei mõju see talle ka häirivalt.
Eemalda liialt isikupärased detailid

Nunnud perepildid, karikad, diplomid, nipsasjakeste kollektsioonid ja muu selline on iga kodu ehteks, välja arvatud siis, kui tegemist on müüki mineva koduga. Potentsiaalne ostja peaks muutma sinu kodu mõttes juba enda omaks, tal peaks tekkima kujutluspilt sellest, kuidas ta hommikuti söögilaua taga hommikukohvi naudib, kuidas ta töölt saabudes diivanile potsatab või avaras elutoas külalisi võõrustab...

Meie sisekujundaja Kristiina Luts hoiatab aga, et need meeleolukad kujutluspildid on visad tekkima, kui sinu kodus on palju isiklikke esemeid, mis räägivad eelmiste, mitte aga tulevaste omanike lugu. Peida need kodu vaatamiste ajaks ära või paki juba varakult kastidesse - nii on neid mugavam ka hiljem kolida.

Rõhuta panipaiku

Panipaigad on igas kodus väga olulisel kohal, sest, olgem ausad, enamasti kipub meil olema asju rohkem kui vaja. Selleks, et tuua esile oma panipaikade parimad omadused, talita targalt: asjade riiulitesse kuhjamise asemel võta neid sealt hoopiski vähemaks. Kõige parem, kui kapid ja riiulid on täidetud ca 70% ulatuses - nii jääb mulje, et asjade jaoks on sinu kodus küll ja veel ruumi (vaba ruumi jääb ju ülegi).

Oluline on ka, et asjad poleks kappides ja riiulites laokil, vaid asetseksid korrektselt. Lahtiste riiulite puhul võiksid praktilised esemed (raamatud jms) ja dekoratiivsed sisustusaksessuaarid paikneda vaheldumisi, mis jätab "väljapanekust" tasakaalustatud mulje. Taaskord jälgi, et raamatukaantel ilutsevad pealkirjad poleks liiga spetsiifilised, viies potentsiaalse kliendi mõtted koduostust eemale.

Vaata kriitilise pilguga üle kardinad

On lausa uskumatu, kui palju mõjutavad ruumi üldmuljet kardinad. Õigesti valitud ja paigaldatud kardinal on võime muuta tuba visuaalselt suuremaks, ebasobiv aknakate võib aga kogu toa sisekujunduse paigast viia.

Sisekujundaja soovitus: kui sinu laed ei ole väga kõrged, kinnita kardinapuu lakke ja jälgi, et kardinad ulatuksid täpselt põrandani (või äärmisel juhul lõppeksid 0,5-1 cm põrandast kõrgemal). Selline konfiguratsioon muudab toa koheselt kõrgemaks ja suursugusemaks.

Kui aken asub keset seina, hoolitse selle eest, et kardinapuu ulatuks kummastki küljest ca 10 cm üle aknaraami. See on vajalik selleks, et aken paistaks piisavalt välja, kui kardinad on eest ära tõmmatud. Vastasel juhul mõjub aken tillukese ja veidrana.

Kui rääkida kardinate stiilist, siis rikkalikest volangidest jätavad parema mulje lihtsad ühekihilised külgkardinad, mis on ühelt poolt neutraalsemad ja teisalt kaasaegsema ilmega. Kui uute kardinate soetamine tundub liialt kulukas, võid proovida ka kardinate täielikku eemaldamist. Seda enam, et kodu pildistamiste ja vaatamiste ajaks peaks helguse nimel olema toas võimalikult palju loomulikku päevavalgust ning olemasolevad kardinad tuleks niikuinii eest ära tõmmata.

Värvi vana mööbel heledaks

Kas sinu kodus annavad tooni eri ajastutest pärinevad mööbliesemed, mis ei näi omavahel kuigi hästi kokku klappivat? Ära muretse - õigete värvide abil saab pea kõike omavahel kokku sobitada! Kui räägime enamiku inimeste maitsest, siis praegusel ajal on moes hele mööbel, mis võib olla nii kaasaegse kui klassikalisema joonega. Lollikindel meetod on värvida suure osa mööbliesemetest valgeks, eriti kui tegemist on raskepärase antiikmööbliga. Tee see ära ja sa näed, kuidas kodu muutub koheselt helgemaks ja avaramaks!

Too sisse värvi julgete tekstiilidega (diivanipadjad, pleedid, kardinad jms) ja dekoratiivesemetega, et kodu ei mõjuks liialt steriilsena. Kui tahad kindla peale minekut, vali välja üks kindel värv ja kasuta seda kõigil sisustusaksessuaaridel. Nii ei pea sa nägema vaeva tülika värvide kombineerimisega ja kodu jääb igal juhul maitsekas.

Soovime sulle edukat müügitehingut ja ilusaid uusi algusi! :)

Kui sooviksid põhjalikumaid nõuandeid oma kodu kiireks müügiks, võta ühendust Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Lutsuga.