Sobivate värvide valimine mängib kodu kujundamise protsessis väga olulist rolli. Elamises kasutatavad toonid peavad avaldama meile positiivset mõju ning harmoneeruma ka omavahel. Kui oled seni arvanud, et sobiva värvilahenduse väljatöötamine tähendab eelkõige ehituspoe külastust ja koha peal mõningate värvikaartide välja valimist, siis tegelikkuses on asi mõnevõrra keerulisem. Et tulemus saaks hea, tuleb arvestada veel mitme asjaoluga nagu kodused valgusolud, värvi alla minevate pindade suurus, erinevate materjalide kooslus ja palju muud. Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts toob siinkohal välja levinuimad vead, mida värvide valimisel tehakse, ja annab juhised, kuidas neid vältida.
1. Värvide vaatamine vales valguses
Suure tõenäosusega teed esialgse värvitoonide valiku ehituspoe eredate päevavalguslampide käes, mis on sootuks teistsugused kui kodused lambid. Reeglina kasutame kodus soojemaid ja kollakamaid valgusallikaid, kuna külm päevavalgus pole lihtsalt kuigi hubane. Seetõttu aga tasub olla väga ettevaatlik - värv, mis tundus poes ilusa ja helgena, ei pruugi kodus sugugi sama kaunilt mõjuda.https://www.pinterest.com/pin/437271445067085352/
Sisekujundaja soovitab kontrollida valitud värvitooni kindlasti ka koduses valguses ning teha seda nii päevasel kui õhtusel ajal. Nii näed, millisena paistab värv aknast kumavas päikesevalguses ning milliseks muutub see siis, kui sisse on lülitatud elektriline valgus. Lõplik otsus tasub teha alles pärast seda, kui oled kõikvõimalikud variandid läbi mänginud ja nendega rahule jäänud.
2. Väikese värvikaardi alusel otsustamine
Koju värve valides on tüüpiline see, et värvi vaadatakse ainult väikeselt värvikaardilt ning otsus tehaksegi puhtalt selle põhjal. Siinkohal on hea teada, et heledad toonid mõjuvad suurel seinapinnal tumedamalt kui värvikaardil, tumedad toonid aga heledamalt.https://www.pinterest.com/pin/44824958767017525/
Seetõttu soovitab meie sisekujundaja proovida silma jäänud värvitooni alati ka natuke suuremal pinnal. Katsetamiseks sobib hästi näiteks A2 paberi suurune papitükk. Värvi see sobiva tooniga üle, kinnita värvimist ootavale seinale, ja vaata, millise mulje see jätab. Nii saad valitud värvist palju realistlikuma ettekujutuse.
3. Teiste materjalide unustamine
Värv pole ainult see, mis tuleb värvipurgist, vaid värvi alla kuuluvad ka kõik muud toonid, mis esinevad kodus kasutatavatel materjalidel - tekstiilidel, plaaditud, tapeeditud ja puitpindadel ning mujal.Üks sagedane viga, mida värvide kombineerimisel tehakse, on see, et ei arvestata kõikide kodus esinevate toonide koosmõjuga, eriti kui need on sarnased. Võtame näiteks halli - võiks ju arvata, et elutoa hall kardin sobib kindla peale kokku halli diivaniga? Kui tegemist on aga grafiithalli kardina ja beežikashalli diivaniga, pole omavaheline klapp kuigi kindel.
Tänapäeval on igast värvist saadaval sadu, kui mitte tuhandeid erinevaid toone, mis võivad omavahel sobida, aga võivad ka mitte sobida. Ka kõik hallid toonid on erinevad - mõned on soojemad (pruunika varjundiga), teised külmemad (sinaka varjundiga). Reeglina ei näe soojad ja külmad hallid koos head välja, seega kui soovid kombineerida erinevaid halle, veendu, et need on n-ö ühesuguse soojusastmega.
https://www.pinterest.com/pin/535154368205146349/
Kodus kasutatavate värvitoonide vahelise harmoonia saavutamiseks proovi lisaks värvikaartidele hankida ka kõikide teiste materjalide näidised ning neid omavahel kõrvutada. Ainult nii saad veenduda, et valitud kooslus tõepoolest sobib.
4. Vale doseerimine
Lisaks toonide omavahelisele sobivusele on veel üks oluline nüanss, millega pead arvestama - värvitoonide doseerimine. Näiteks kui oled otsustanud, et kasutad kodus aktsentvärvidena indigosinist ja pastellroosat, pead kindlasti läbi mõtlema, kui suurel pinnal üks või teine esineb. Sellest oleneb ruumi üldmulje ja ka psühholoogiline mõju.https://www.pinterest.com/pin/411797959674781862/
Näiteks on teada, et sinised toonid mõjuvad üldiselt rahustavalt, punakad aga vastupidi ergastavalt. Seetõttu mõtle läbi, millist emotsiooni soovid iga toa puhul saavutada. See on kindlasti üks faktor, millest oleneb, milline värv peaks olema domineeriv (esinema suuremas koguses) ja milline toetav.
https://www.pinterest.com/pin/568509152944794297/
Kui rääkida visuaalsest küljest, siis on jällegi suur vahe, kas tegemist on sinise ruumiga või neutraalse ruumiga, mida ilmestavad üksikud sinised aktsendid. Millist tulemust sooviksid saavutada? Kõik sellised detailid tuleb alati läbi mõelda, et kodu oleks paik, kus mõnuleda ja kindlasti mitte selline koht, kust tahaks vale värvikasutuse tõttu kiiremas korras põgeneda.
Kui soovid põhjalikumat nõu või ideid seoses sellega, mis värvitoone oma kodus kasutada ja kuidas neid omavahel kombineerida, võta ühendust meie sisekujundaja Kristiina Lutsuga või
saada päring
Kirjuta esimene kommentaar