Uue pereliikme ootus
toob sageli kaasa vajaduse vahetada elukohta. Kes soovib suuremat kodu, et
maimukesel oleks kindlasti oma tuba, kes turvalisemat ümbrust – põhjuseid
kolimiseks on erinevaid. Uue kodu sisustamisel on oluline läbi mõelda, kuidas
kujundada elamist nii, et see oleks võimalikult lapsesõbralik ning näeks samas
hea välja. Vaatame, kuidas seda pealtnäha võimatut kombinatsiooni saavutada.
Piira ostuhimu
Uue ilmakodaniku ootuses tunnevad paljud kiusatust osta kokku kõikvõimalikke asju, mis peaksid maimukese elu mõnusamaks tegema. Samas on täiesti reaalne, et umbes pooled neist osutuvad asjatuks ja tolknevad sul hiljem jalus, mõjudes koormavalt nii enesetundele kui ka rahakotile.Mõnikord osutub isegi selline pealtnäha elementaarne asi nagu võrevoodi täiesti kasutuks, kuna beebi lihtsalt keeldub seal magamast! Rääkimata arvututest luttidest ja lutipudelitest, mis tuleb vahel samuti kogu täiega korstnasse kirjutada. Mõned lapsed lihtsalt pole lutitajad ja ajavad jonnakalt taga rinda, maksku mis maksab. Kõik beebid ei pruugi vanemaks saades ka püreesid tahta, nii et mõtle hoolega, kas mitu-ühes toiduvalmistajad ja muud moodsad köögividinad on ikka vajalikud.
Kokkuvõttes kaalu põhjalikult, kas kogu pealtnäha hädapärast beebiinventari on ikka mõistlik kohe alguses koju muretseda. Ehk oleks mõttekam enne beebi ja tema vajadustega lähemalt tutvuda ja alles pärast seda ostuotsused langetada?
Mõtle läbi mähkimise ja pepupesu logistika
Mõnest esemest ei saa siiski üle ega ümber, olgu lapse iseloom nii kange kui tahes. Nii on igas väikelapsega majapidamises kohustuslikud vanema selga säästev mähkimiskummut ja mugav koht, kus beebi peput pesta.Kui kardad, et spetsiaalselt lastele mõeldud kummut on liiga titelik ja kaotab üsna pea oma funktsiooni, soeta tavaline puusakõrgune kummut ja paiguta selle peale mähkimislaud. Mähkimislauast tuleb küll varsti loobuda, kuid vähemalt saad sama kummutit ka edaspidi kasutada näiteks lasteasjade hoiustamiseks.
Ka on väga oluline leida või tekitada koht, kus mugavalt lapse peput pesta. Tavaliselt on seda kõige mõnusam teha sügavas kraanikausis, millega kaasneb kõrge kraan. Seega vaata juba varakult üle oma santehnika ja vii vajadusel sisse muudatused.
Kinnita teler seina
Niipea kui beebi jalad alla saab, tormab ta suure tõenäosusega teleri juurde ja püüab seda ümber ajada. Tänapäeva televiisorid on nii õhukesed, et see võib tal ka õnnestuda. Õnnetuste vältimiseks kinnita teler seina või loobu sellest üldse! On leitud, et kahel esimesel eluaastal on parem, kui laps ei näe liikuvaid pilte. Need ajavad teda segadusse ja mõjuvad arengule pärssivalt.Paigalda lahtised riiulid kõrgemale
Planeeri mööbel selliselt, et kõik lahtised riiulid asuksid kõrgel seinas või oleksid asjadest tühjad. Nipsasjakesi täis riiulid on väikelastele ääretult ligitõmbavad ja hooletu eksponeerimise tagajärel võivad vanaema portselanserviisist jääda järele vaid killud.Ka muud kapid ja kummutid võiksid olla piisavalt kõrged, et laps ei ulatuks nende otsast asju võtma. Vastasel juhul pead pidevalt muretsema, kas õigekeelsussõnaraamat jäi nüüd kusagile laokile või mitte.
Kasuta akendel voldikkardinad
Väikelapsed oskavad viimast võtta ka kardinatest. Õhukesed külg- ja tüllkardinad võivad pideva sikutamise tagajärel rebeneda, seega on neid õrna väikelapseea ajal parem vältida. Paigalda akendele hoopis tagasihoidlikud voldikkardinad, mis jätavad esteetilise mulje ja pakuvad samas piisavalt kaitset. Vajadusel saab need aknal kokku voltida ja peaaegu märkamatuks teha.NB! Väldi ruloosid, kuna laps võib rulooketi endale ümber kaela keerata ja lämbuda!
Eelista ümarate nurkadega või pehmet mööblit
Roomav beebi või algaja kõndija kipub end ikka mööbli vastu ära lööma. Ole tema vastu kaastundlik ja pehmenda lööke, valides ümarate nurkadega sisustusesemed. Kandilise diivanilaua asemel soeta ümmargune ning ka söögilaual võiksid vähemalt jalad ümarad olla.Voodi puhul kaalu polsterdatud varianti. See mõjub ühtviisi pehmendavalt nii väikelapsele kui ka magamistoa sisekujundusele.
Dekoreeri targalt
Arvasid, et väikese lapsega tuleks nipsasjakesed täielikult ära unustada? Sugugi mitte! Kui valid dekoratiivesemed, mis on puidust, plastist või muust purunemiskindlast materjalist, võid vabalt mõned sisustusaksessuaarid kaunistuseks välja panna. Hoolitse ainult, et neil poleks väikseid lahtiseid osakesi, mis võivad lapsele suhu sattuda, samuti teravaid ääri. Kui need tingimused täidetud, saab ka laps ilusatest asjadest rõõmu tunda ja neid lähemalt uurides areneda.Väga dekoratiivseid esemeid leidub ka mänguasjade seas! Näiteks on Taani brändi Kay Bojeseni lelud niivõrd huvitavad ja minimalistlikud, et neid peetakse lausa disainiklassikaks. Ka tavalistes mänguasjapoodides võib sattuda põnevate leidude otsa. Hoia lihtsalt silmad/kõrvad lahti, kui järeltulijale järjekordset kanni soetama lähed.
Kirjuta esimene kommentaar