Keskkonnasõbralikkus ja roheline mõtteviis on teemad, millele peame järjest enam tähelepanu pöörama ja seda ka oma kodu sisustades. Kindlasti oled kuulnud vana mööbli restaureerimisest ja taaskasutamisest, mis on igati kiiduväärt nähtus.  Selle kõrval tõstab aga pead veel üks säästlik sisustusviis - mööbel, mis on valmistatud taaskasutatud materjalidest. See mööbel valmib vanadest palkmajadest, katusesarikatest, vanarauast ja kõigest muust, mis on oma algse funktsiooni minetanud, kuid kõlbab seevastu suurepäraselt unikaalse mööbli "tooraineks".  Tutvustame siinkohal mõningaid Eesti meistreid ja nende tooteid, mis valmivad eranditult taaskasutatud materjalidest. Ehk on mõni neist mööbliesemetest just see täpp i-l, mis sinu kodust praegu veel puudu on?
Taaskasutatud puidust kapp. Valmistaja/meister: Muinasmööbel

Muinasmööbel – eritellimusmööbel ajalooga puidust

Muinasmööbel on Eesti ettevõte, kelle tooted valmivad ajale jalgu jäänud palkmajadest. Vana puit puhastatakse liivast ja naeltest ning palgid saetakse mööblipuiduks. Vajadusel puit kuivatatakse, külmetatakse või konserveeritakse. Tulemuseks on omapärane rustikaalse hõnguga eritellimusmööbel nagu näha ka allolevatelt piltidelt.
Taaskasutatud puidust köögimööbel. Valmistaja/meister: Muinasmööbel

Muinasmööbli meistrid on täielikult ajaloolise puidu usku ja seda põhjusega. Nimelt on õigesti hoitud vana materjal isegi kvaliteetsem kui uus – puu on õigel ajal langetatud, piisavalt kuivatatud ning valitud vastavalt kasutuseesmärgile.
Taaskasutatud puidust söögilaud. Valmistaja/meister: Muinasmööbel

Ragnar Anijalg – meister, kes ei valmista kunagi kahte ühesugust mööblieset

Kui soovid midagi täiesti unikaalset, mida esineb kogu maakeral ainult ühes eksemplaris, on Ragnar Anijalg õige mees, kelle poole pöörduda. Ragnar ei tee kunagi kaht ühesugust asja, säilitamaks oma toodete ainulaadsust ning hoidmaks kõrgel iseenda motivatsiooni. Meister otsib alati põnevaid väljakutseid, mis panevad tema oskused tõsiselt proovile ja võimaldavad seeläbi isiklikku arengut.
Taaskasutatud materjalidest söögilaud. Valmistaja/meister: Ragnar Anijalg

Lisaks täielikule eksklusiivsusele iseloomustab Ragnari loodud mööbliesemeid ka keskkonnasõbralikkus – eelistatud materjalid on taaskasutatud puit ja vanaraud. Nagu allolevatelt piltidelt näha, võimaldab see kooslus luua äärmiselt meeleolukat ja isikupärast sisustust.
Taaskasutatud materjalidest töönurk. Valmistaja/meister: Ragnar Anijalg

Puusikk – eritellimusmööbel, mis austab nii taaskasutatud kui defektidega puitu

Nimetuse Puusikk taga peitub Saaremaalt pärit meister Indrek Tarto, kes nokitseb oma vahvate puidust toodete kallal nädalavahetuseti põhitöö kõrvalt. Peamiselt teeb Indrek töötasapindu või laudu, kuid valmistab ka erinevaid praktilisi sisustus- ja köögitarbeid: lõikelaudu, avajaid, küünlajalgu jms.

Vanast parketist kirjutuslaud. Valmistaja/meister: Puusikk


“Minu stiil on pigem rustikaalne, sellest ka logo ja nimi, mis on inspireeritud siklastest. Need on metsakahjurid, kelle vastsed elavad enamasti puukoore all ja uuristavad seal käike. Kasutan defektidega (oksaaugud, lõhed, mõrad jne) ja taaskasutatud puitu. Üritan mitte peita ja eemaldada defekte, vaid neid pigem esile tõsta ja kasutan selleks selget epo täidet,” kirjeldab Tarto oma töö tegemist. Inspiratsiooni saab meister materjalist ja loodusest.

Taaskasutatud puidust meikimispeegel. Valmistaja/meister: Puusikk

Ajatud Annid – ajalooga ajanäitajad

Lisaks eritellimusmööblile saab taaskasutatud puidust valmistada mitmesuguseid dekoratiivesemeid, näiteks seinakellasid. Just sellega tegeleb väikeettevõte Ajatud Annid, tootes huvitava rustikaalse välimusega ajanäitajaid parajasti kätte juhtunud puutükkidest. Põnevamateks “tarnijateks” on olnud näiteks Pöide kirik Saaremaal ja Mündi mõis Paide külje all.

Taaskasutatud puidust seinakell. Valmistaja/meister: Ajatud Annid


Seinakella baasiks oleva puiduplaadi kaunistamise võimalused on piiritud: pilte ja mustreid saab peale kanda nii põletades, joonistades kui värvides. Iga seinakell on täiesti ainulaadne ning vajadusel saad kella mustri suisa ise ette dikteerida. Kui aga endal ideid napib, on alati võimalik koguda inspiratsiooni Ajatute Annide varasematest töödest. Kui mõni kell jääb eriliselt silma, võid samasuguse tellida ka iseendale.

Taaskasutatud puidust seinakellad. Valmistaja/meister: Ajatud Annid


Taaskasutatud puidust seinakell on väärikas ajanäitaja, mis sobib igasse koju. Erinevaid disaine on niivõrd palju, et sobiva kella leiab endale nii modernist kui romantik. Tasub kõrva taha panna, et kella näol on tegemist ka väga hea kingitusega – käsitööl on alati väärtus, antud juhul on see ka igati praktiline.

Ajalooline mööbel pole ainult ajalooliste majade jaoks

Kui sulle tundub, et rustikaalse väljanägemisega eritellimusmööbel sobib ainult vanadesse maamajadesse, siis tegelikult pole see sugugi nii. Loomulikult sobib see ka sinna, ent see võib mõjuda uskumatult värskendavalt ka kaasaegses sisekujunduses. Toome mõned näited, kuidas taaskasutatud puidust sisustust erinevatesse interjööridesse sobitada: 
  • Kaasaegne interjöör – vali mööbel, mis on moodsalt sirgjooneline, vürtsitades seda mõne üksiku rustikaalhõngulise sisustuselemendiga. Näiteks sobib selleks hästi taaskasutatud puidust robustne
    diivanilaud, mis on dialoogis veel mõne samas stiilis esemega, kasvõi peegliga, mille raam on samasugusest
    robustsest puidust.
Taaskasutatud puidust diivanilaud. Valmistaja/meister: Muinasmööbel
  • Skandinaavia stiilis interjöör – selle puhul võib ajaloolisi mööbliesemeid olla juba rohkem,  peaasi et üldpilt oleks helge ja õhuline. Selle saavutamiseks värvi seinad valgeks või peaaegu valgeks ning pea sisustamisega piiri, et sulle jääks piisavalt vaba põrandapinda. Investeeri pigem vähematesse, aga kvaliteetsetesse ning isikupärastesse mööbliesemetesse. Nii ei upu need muu sisustuse hulka ära, vaid säravad julgelt esiplaanil – täpselt nagu sellistele eksklusiivsetele sisustuselementidele kohane.
  • Romantiline interjöör – selles interjööris annavad tooni pitsid ja satsid ning pastelsed toonid. Sisustus võib ja peabki olema vanamoelisem, mistõttu saad siingi kasutada julgelt taaskasutatud puidust mööbliesemeid. Mööbel võiks olla kas heledat puidutooni või heledaks värvitud – nii mõjub interjöör rustikaalsest sisustusest hoolimata helgelt ja värskelt.
  • Eklektiline interjöör – siin võid kombineerida peaaegu kõike, peaasi et kogu interjöör on läbivalt samas värvigammas. Vali välja paar-kolm erksamat värvi ja mõned neutraalsed toonid (must, hall, beež, valge) ja tegutse ainult nende piires. Nii jääb tervikust eri stiilide ja materjalide paljususest hoolimata ühtlane ja tasakaalustatud mulje.

Taaskasutatud puidust söögilaud eklektilises interjööris. Valmistaja/meister: Muinasmööbel

  • Maamaja stiilis interjöör – sisusta kasvõi tervenisti ainult taaskasutatud puidust toodetega, mille stiil meenutab vana maamaja sisustust. Kui soovid luua natuke erilisemat muljet, eelista heledamat mööblit ning seina- ja põrandakattematerjale. Huvitava (ja kergelt luksusliku) nüansi lisamiseks võid tuua sisse läikivaid metalle valgustite, mööblifurnituuri jms näol.

Taaskasutatud puidust köögimööbel maamaja interjööris. Valmistaja/meister: Muinasmööbel


Kui sind tabas seda artiklit lugedes inspiratsioonipuhang ja sooviksid ka enda koju mõnd põnevat taaskasutatud materjalidest valminud mööblieset,  saad selle endale tellida siit. Kui vajaksid sobiva sisustuselemendi valikul või projekteerimisel abi, võid alati võtta ühendust meie sisekujundaja Kristiina Lutsuga, kes aitab hea meelega.