Sisekujundaja poole
pöördutakse sageli küsimustega, mis puudutavad ühe või teise mööblieseme
soovituslikke mõõtmeid, paigalduskõrgust vms. Tegemist on väga oluliste küsimustega,
millele hea sisekujundaja peab oskama ka vastata, sest nendest sõltub kodu ergonoomilisus
ja selle elanike heaolu. Jagame teiega mõningaid olulisemaid mööblipaigutuse soovitusi,
millest lähtub oma töös ka Sisustuslusti sisekujundaja Kristiina Luts.
Elutuba
- Televiisor - televiisori ja diivani vaheline KAUGUS sõltub televiisori suurusest. 32-tollise ekraani puhul peaks teleri ja diivani vahele jääma vähemalt 140 cm, 55-tollise puhul aga juba vähemalt 250 cm. Üldiselt saab alates 250 cm kaugusest vaadata ka kõiki suuremaid televiisoreid - siin mängivad olulist rolli ka kasutaja harjumused. Ideaalne televiisori KÕRGUS on selline, kus ekraani keskpunkt asub vaataja silmadega samal joonel.
- Diivanilaud - diivani ja diivanilaua vahele võiks jääda umbes 45 cm, mis kindlustab piisava ruumi jalgadele, ent võimaldab ka mugavalt kohvitassi järele haarata.
- Maalid, pildid seintel - kunsti eksponeerimise puhul tuleb jälgida, et seda oleks mugav vaadata ehk taies peaks paiknema silmade kõrgusel. Tavaliselt on sobivaks kõrguseks 150-160 cm.
Magamistuba
- Voodi - paiguta voodi selliselt, et selle kummagi külje ja seina vahele jääb vähemalt 75 cm, mis tagab piisava liikumisruumi. Samal põhjusel peaks voodi jalutsi ja seina vahele jääma vähemalt meetri jagu vaba ruumi.
- Öökapid - et öökappi oleks mugav kasutada, peaks selle kõrgus ühtima madratsi kõrgusega.
- Öökapi valgusti - kui sulle meeldib voodis lugeda, on silmade koormuse vähendamiseks valgusti õige kõrgus eriti oluline. Siin on üpris raske anda üks ühele soovitust, kuna sobiv kõrgus sõltub mitmest tegurist, muuhulgas voodi ja öökapi kõrgustest. Et selgitada välja, mis kõrgus on sinu jaoks sobivaim, tee nii: istu mugavalt voodile ja vaata, kui kõrgele jääb sinu lõug. Lambivari või -kuppel peaks lõppema sellega samal joonel. Sama kehtib ka seinale kinnitatavate valgustite kohta!
Köök
- Alumiste köögikappide ja ühtlasi töötasapinna soovituslik KÕRGUS on 90 cm, kuid siin tuleb arvestada ka köögi kasutaja pikkust. Lühematele inimestele võib osutuda sobivamaks madalam töötasapind, näiteks 85 cm, pikematele aga kõrgem, vahemikus 95-100 cm. Alumiste köögikappide SÜGAVUS on reeglina 60 cm.
- Ülemiste köögikappide ja töötasapinna vahele võiks jääda 60 cm, kapid ise peaksid olema alumistest kitsamad, et ei tekiks pea äralöömise ohtu. Standardiks on kujunenud kapid sügavusega 35 cm.
Vannituba
- Valamu soovituslik kõrgus on 90 cm, kuid siingi tuleb arvestada kasutajate pikkusi ning vajadusel teha otsus kas madalamal või kõrgemal asetseva valamu kasuks.
- Segisti puhul kehtib reegel - mida kõrgem segisti, seda sügavam valamu. Kui segisti ja valamu pole omavahel proportsioonis, võid seista silmitsi pidevate veepritsmetega.
Kardinad
- Kardinapuu kaugus aknast peaks jääma 10 ja 15 cm vahele. Kui soovid, et tuba mõjuks visuaalselt kõrgemana, paigalda kardinapuu lae külge. Lisaks kõrgusele lisab selline lahendus toale ka omajagu dramaatilisust.
- Kardinate pikkuse puhul saab valida mitme erineva lähenemise vahel, kuid alati töötab variant, kus kardinad puudutavad vaevu-vaevu maad, paiknedes 0,5-1 cm põrandast kõrgemal. Nii jätavad kardinad väga korrektse mulje ning koguvad vähem tolmu, võrreldes näiteks maha langevate kardinatega.
Kirjuta esimene kommentaar