Koduremondis on töid, mida on õigem jätta proffide hooleks, ja töid, mida on kergem ja soodsam teostada endal. Kindlasti ei tasu vedada juhtmeid ühest kohast teise, kui kogemus elektritöödega on minimaalne. Seevastu värvimine on tegevus, mis peaks olema jõukohane igaühele, kes on end natukegi selle teemaga eelnevalt kurssi viinud ja muretsenud vajalikud töövahendid. Kirjeldamegi siinkohal samm-sammult kogu värvimise protsessi ja räägime töövahenditest.

Vajalikud töövahendid

Kõigepealt töövahenditest. Sul läheb vaja:
  • purk meelepärast värvi
  • värvirull koos alusega
Soovitus: seinte jaoks vajad 18 cm keskmise karvaga rulli ning kui pead värvima radiaatoreid või kitsaid alasid, tasub muretseda ka väike rull. Uut värvirulli tuleb enne kasutamist pesta seebivees, et see ei hakkaks ebemeid andma.
  • üks keskmise suurusega pintsel ja üks väike pintsel
Soovitus: investeeri kvaliteetsesse 50 mm sünteetiliste harjastega pintslisse, et saavutada parim tulemus
  • värvisegamispulk 
  • maalriteip
  • kaitseriie või kile (mööbli jm kinnikatmiseks)
  • lapid (seinte tolmust puhastamiseks ja mahatilkunud värvi pühkimiseks)
  • redel
  • lahustit (värviplekkide eemaldamiseks)
Kui vahendid olemas, suundu ettevalmistustööde juurde.

1. Vali värv
Seinte värv mõjutab ruumi väljanägemist ja meeleolu väga oluliselt, nii et õige värvi valimine on äärmiselt tähtis. Valiku tegemist aitab lihtsustada Sadolin rakendus Visualizer, mille abil saad katsetada erinevaid värvitoone, enne kui pintsli haarad. Sadolin on loonud ka värvikalkulaatori, mille abil saad täpselt välja arvestada, kui palju pead värvi ostma.
2. Teibi
Kata seinakontaktid, aknaraamid, laekarniisid, ukselingid ja muud detailid, mida sa värvida ei soovi maalriteibiga kinni. Kinnita see korralikult ja sirgelt, et ka värvitud serv jääks kena ja sirge.

3. Kata kinni
Üldiselt oleks hea värvitav tuba mööblist tühjaks tõsta, aga kui sul napib selleks ruumi, kata mööbel kaitseriide või kilega. Väikeste mööbliesemete ja seadmete kaitseks sobivad hästi kilekotid.

Värvitava seina juures tuleks ka põrand papi või kilega kinni katta ja võimaluse korral kattematerjal teibiga kinnitada. Võid olla kuitahes ettevaatlik, aga värv kipub ikka põrandale tilkuma, nii et parem karta kui kahetseda.

4. Pühi seinad tolmust puhtaks
Sileda värvipinna saamiseks on väga tähtis seinad enne värvima hakkamist tolmust puhtaks pühkida. Harilikult piisab lapiga seina kiirest ülekäimisest. Pühi korralikult puhtaks ka laealused nurgad, et sinna ei jääks ämblikuvõrke.

Lihvi konarused liivapaberiga siledaks ning eemalda seintest vanad naelad ja kruvid, täites augud vajaduse korral pahtliga.

5. Alusta maalritööga
Juba värvitud seina ei ole tavaliselt vaja kruntvärviga kruntida, nii et nüüd on aeg värvipurk avada.

Sega värvi segamispulgaga ja kalla veidi värvi alusele. Värvi ääred 10 cm laiuselt keskmise suurusega pintsliga nii, et värv läheks üle maalriteibi serva. Ülejäänud seinapind värvi rulliga. Tasase ja ühtlase värvipinna saamiseks ei tohi pintsel ega värvirull liiga paksult värviga koos olla.

NB! Värvirulli kasutades ära värvi otse üles-alla ega küljelt-küljele, vaid V- või W-kujuliste liigutustega. Nii ei jää triipe näha.

Jäta aknad hilisemaks. Ära muretse, kui aknaklaasile langeb värvipritsmeid. Oota, kuni need kuivavad, ja eemalda siis värvikaabitsaga.
Lase esimesel värvikihil kuivada ja kanna siis peale teine kiht värvi.          
Hoia pintslid niisked. Kui sa parajasti pintsleid ja värvirulle ei kasuta, hoia neid niiske lapiga kaetud ämbris, et nad ära ei kuivaks.
Hoia käepärast puhas kuiv lapp, millega pühkida ära värvipritsmed, kui neid tekib. Kuivata pind majapidamispaberiga, et eemaldada kogu värv. Tööajal jooksvalt puhastamine hõlbustab värvimisjärgset korrastustööd.

6. Eemalda teip
Kui värv on peaaegu kuiv, eemalda ettevaatlikult maalriteip. Kui ootad sellega värvi täieliku kuivamiseni, võid koos teibiga kogemata seintelt ka värvitükke maha tõmmata. Kui see peaks siiski juhtuma, saad parandada viga väikse pintsliga.

7. Imetle oma kätetööd
Ongi valmis! Nüüd peaks sinu seinad olema siledad ja täiuslikult ühtlased ning saad hakata nende taustal oma uut sisekujundust viimistlema.

Artikkel on valminud Sadolin kodukaunistamise nõuannete põhjal. 
Fotod: Sadolin