Läbimõeldud kodu, kus
kõik esemed on paigutatud optimaalselt, nii et nende kasutamine on mugav ja
mõnus, on uskumatult rahuldustpakkuv. Isegi kui päev on möödunud hektiliselt,
tunned hästi planeeritud kodu uksest sisse astudes, et kõik langeb justkui
omale kohale ja varasem häiritus asendub meelerahuga. Et muuta oma kodu tõeliseks oaasiks, pead
põhjalikult läbi mõtlema ruumilogistika.
Ei lase asjadel kuhjuda
Mida sa teed esimese asjana, kui kodu uksest sisse astud? Kas tunned vajadust end kiiremas korras jopest vabastada? Kui nagi on raskesti ligipääsetav, tekib kiusatus üleriie lihtsalt kusagile visata. Et vältida riietusesemete jalgujäämist (ripakil asjad tekitavad omajagu stressi), peaks riputuskonksud või nagi asuma kohe käeulatuses. Sama lugu jalanõudega – needki kipuvad esikusse kuhjuma ja üldmuljet rikkuma. Kui aga muretsed nende jaoks kena ja hästi ligipääsetava jalatsiriiuli, oled ilmselt rohkem motiveeritud oma jalavarje kiiremini ära panema.Asjade kuhjumise vältimiseks mõtle logistiliselt – mis on ühe või teise hunniku tekkimise põhjused? Olles need endale selgeks teinud, saad hakata otsima sobivaid lahendusi.
Väldib liigset pingutamist
Mõni kodune toimetus võib tunduda väga ebameeldiv, kuna nõuab suurt jõupingutust. Väga sageli aga leidub vähemalt üks lahendus, kuidas probleemne tegevus enda jaoks meeldivamaks muuta. Kas ohkad iga kord, kui pead tolmu imema hakkama, kuna esimese asjana tuleb kapisügavustest välja koukida raske tolmuimeja? Ehk õnnestub leida tolmuimejale kergemini ligipääsetav panipaik? Alternatiivina võib kaaluda ka suurest tolmuimejast loobumist, asendades see näiteks varstolmuimejaga. Varstolmuimeja on võrdlemisi kompaktne ja sellele on lihtsam leida kohta, kust seda hiljem kergesti kätte saada.Iga ebameeldiva tegevuse puhul tasub mõelda, kas leidub mõni ruumilogistiline lahendus, mis aitaks seda toimingut talutavamaks muuta. Võid avastada, et mõne probleemi puhul pole asjade tõhusam korraldamine sugugi keeruline.
Säästab aega
Logistika on ka ajaplaneerimine. Kas sul on kõrini, et pead teiste pereliikmetega igal hommikul vannitoa kasutamisõiguse pärast tülitsema? Leppige kokku graafik – samal ajal kui üks peseb hambaid, tegeleb teine riietumisega ja siis rollid vahetuvad. Nii väldite pisiasjade pärast tülitsemist ja säästate aega.Hea ruumilogistika aitab aega säästa ka tegevuste kiirendamise teel. Kas söögitegemine võtab ilmatu kaua aega, kuna käid pidevalt elutoa telerist lemmiksaadet piidlemas? Kui võimalik, soeta teler ka kööki või panusta hoopiski järelevaatamise võimalusele.
Teeb elu mugavamaks
Kui sinu kodu alles valmib ja sul on võimalus rääkida kaasa elektri-, vee- ja muude ühenduste osas, tee seda kindlasti. Mõtle läbi, kuidas sul oleks kõige mugavam kasutada veekraane, lüliteid ja kodumasinaid. Näiteks – kas pesumasin peaks asuma köögis või vannitoas? Kas peaksid saama reguleerida elutoa valgustust otse diivanilt? Kas sooviksid valgustit rõdule, et saaksid seal ka pimedas orienteeruda?Standardlahendused ei ole alati kõigi jaoks sobivad. Igaühe liikumis- ja käitumismustrid on erinevad. Kui tead oma harjumusi ja võtad need efektiivse ruumilogistika aluseks, saad end kodus tõeliselt mõnusalt tunda.
1 vastus