Veel tänapäevalgi võib paljudes kodudes kohata nõukaaegset mööblit. Vahest ka sinu omas? Õigete võtete abil võib nende retrohõnguliste esemete abil kujundada vägagi stiilse elamise.
Oled kuulnud terminit mid-century modern? Kui ei, siis googelda kindlasti – see on sinu võti ägeda ja sugugi mitte vanamoodsa kodu kujundamiseks. Tegemist on sisustusstiiliga, mis on inspireeritud valdavalt 60ndatest-70ndatest ja on tänapäeval Skandinaavia stiili kõrval väga populaarne. Modernism on ajatu ja ei kaota oma võlu ka paari aasta pärast, mil peavoolustiil on Skandinaavia asemel võib-olla juba millegi muuga asendunud.
Miljöö, mis on tuttavlik paljudele.

Mida võtta, mida jätta?

Hinda kriitilise pilguga vanade mööbliesemete seisukorda. Kui need on kulunud, siis kas neid annaks restaureerida? Kas nende disain on piisavalt huvitav, et väärida restaureerimist?

Väga hea tulemuse annab nõukaaegsete tikkjalgadel kappide-kummutite restaureerimine.
Natuke raskem on pehme mööbliga. See on üldjuhul halvemini säilinud ning on sageli ka disaini mõttes vähem huvitav. Kandilised ja ebamugavad diivanid-tugitoolid tasub kõrvale jätta ning eelistada ümaramaid ja voolujoonelisema disainiga mööbliesemeid. Hea sadulsepa ja õige kanga abil võib siingi korda saata imesid.

Vaata üle ka oma valgustid. Kas nende seas leidub äkki Estoplasti toodangut? See väärib kindlasti säilitamist, kuna on võrreldes tänapäeva massitoodanguga palju huvitavam ja haruldasem. Ka sobib retrostiilis valgustite disain imehästi mid-century kontseptsiooniga.
Kosmoseajastust inspireeritud disain ei kaota oma värskust ka tänapäeval.

Loo õige taust

Kui oled otsustanud, missuguste vanade esemetega edasi minna, tuleb ilmselt korrigeerida siseviimistlust. Kui tapeet on samuti nõukaaegne, tuleb see kindlasti välja vahetada, vahest ka põrandakate. Oluline on, et nii seinad kui põrandad jätaksid hoolitsetud mulje, viidates stiilile, mitte juhuslikkusele. Parkettpõrand näeb isegi natuke kulununa küllaltki hea välja, nii et üldmulje värskendamiseks piisab ka näiteks uuest efektsest vaibast. Nn soome papi või linoleumiga kaetud põrand tavaliselt nii esteetiline pole, selle puhul võiks kaaluda põrandakatte väljavahetamist. Valik ei pea sugugi langema ainult kalli tammeparketi kasuks – headeks soojadeks variantideks on ka näiteks kork või vaipkate.

Oluline on arvestada ka mustritega. Tapeedi, patjade jms muster vali selline, mis sobiks retromööbliga. Heaks variandiks on geomeetria ja isegi mõningad lillemustrid. Huvitava mustrilise nüansi võivad anda ka graafilised plakatid ja muud pildid.
Geomeetriline muster lisab interjöörile uut särtsu.

Kokkuvõttes ära põe - natuke loomingulisust ja pealtnäha vanamoodsast kodust võib kerge vaevaga kujundada vägagi stiilse pesa.